Dopravná nehoda a informovanie v médiách

Autor: Peter Kňazeje | 4.11.2006 o 21:10 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  1645x

Zničené auto, zábery na hasičov, sanitku, informácie o počte zranených, prestrih na riaditeľa nemocnice/lekára (jeho 10 sekúnd slávy), ktorý informuje o pacientovi. Obyčajné spravodajstvo z dopravnej nehody. Akú právomoc pri informovaní médií o stave pacienta má zdravotnícky personál?

www.pravda.skwww.pravda.skreuters
Zdá sa mi zvláštne, ak by riaditeľ nemocnice hovoril o mojom zdravotnom stave do kamer televízie bez môjho dovolenia. Nakoľko som hľadal presnú odpoveď, obrátil som sa na nasledovné inštitúcie: Úrad na ochranu osobných údajov SR a Ministerstvo zdravotníctva SR. A tu sú odpovede:

Mgr. Tomáš Mičo, Odbor legislatívno právny a registra IS, Úrad na ochranu osobných údajov SR:
„Na zverejňovanie osobných údajov (§ 4 odsek 1 písmeno d) zákon č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov) týkajúcich sa zdravotného stavu pacienta v zdravotníckom zariadení pracovníkmi tohto zariadenia je skutočne potrebný súhlas pacienta."

Mgr. Tomas Bley, Ministerstvo zdravotnictva SR, Komunikacny odbor:
„Je to v zakone c.576/2004 Z.z. o zdrav. starostlivosti, su tam aj vypisane osoby, ktore mozu nazriet do zdravotnej dokumentacie, musi tam byt splnomocnenie." Následne p. Bley vypísal presné znenie § 25 Sprístupňovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie.

Toľko odkaz pre riaditeľov nemocníc, primárov oddelení a ďalší zdravotnícky personál. Ak chcete informovať médiá o zdravotnom stave pacienta, musíte dodržiavať nielen zákon o zdravotnej starostlivosti ale aj zákon o ochrane osobných údajov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?