Voda, vodička

Autor: Peter Kňazeje | 29.3.2006 o 21:40 | Karma článku: 2,50 | Prečítané:  1270x

Po vtáčej chrípke sa hlavnou témou spravodajstva stali povodne. K výkonu predpovednej povodňovej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu prislúchajú stupne povodňovej aktivity (uf, to je ťažká veta). Pozrime sa, čo sa skrýva za týmto označením.

 www.rizo.sk
Podľa informácií z Ministerstva životného prostredia SR sa na Slovensku nachádza 295 hydrologických staníc, ktoré slúžia na zber údajov o vodných stavoch, prietokoch a hladinách. Rozdeľujú sa na rozhodujúce (hydroprognózne) vodomerné stanice a pomocné vodomerné stanice. Vodný stav sa meria prostredníctvom automatického limnigrafického prístroja a vodočetnej laty. Merania sa uskutočňujú v hodinových intervaloch automatickými prístrojmi a raz denne vodočetnou latou. Prietok sa odvodzuje z vodného stavu pomocou mernej krivky prietokov a priamym meraním. Frekvencia merania je rovnaká ako u vodného stavu.
Tieto údaje slúžia pre vyhlasovanie stupňov povodňovej aktivity. Každá stanica má vypracovaný kontrolný list s presnými údajmi o vodnom toku, hydrologickými údajmi i hraničnými údajmi výšky hladiny, pri ktorých sa majú vyhlasovať jednotlivé stupne povodňovej aktivity. Stupne sú nasledovné:
I.stupeň – bdelosť,
II.stupeň – pohotovosť,
III.stupeň – ohrozenie.

Tieto stupne napríklad určujú ako často sa hlásia mimoriadne údaje. Kontrolný list ďalej určuje, kto je odosielateľom varovnej správy (SHMÚ), kto príjemcom (napr. Hasičský a záchranný zbor) a koho má príjemca ďalej vyrozumieť (napr. Mestské úrady).
Povodňové komisie sú zriaďované krajskými úradmi životného prostredia a obvodnými úradmi životného prostredia. Predsedom krajskej povodňovej komisie je prednosta krajského úradu. Podpredsedom je prednosta krajského úradu životného prostredia. Predsedom obvodnej povodňovej komisie je prednosta obvodného úradu. Podpredsedom je prednosta obvodného úradu životného prostredia.

 
Pekný a detailný prehľad o vodných tokoch môžete náj
sť na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu v časti Hydrologická informačná a predpovedná služba http://www.shmu.sk/?page=765. Údaje sa automaticky menia každú hodinu a okrem máp, sú tam i prehľadné tabuľky, farebné grafy s nameranými hodnotami a vyznačenými stupňami povodňovej aktivity. Napríklad rieka Myjava mala v Jablonici pred 10 dňami výšku hladiny iba 30 cm a dnešný údaj z 15:00hod je 223 cm.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?