Najväčšia diera

Autor: Peter Kňazeje | 9.3.2006 o 10:03 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  1463x

Nitrianska regionálna televízia vyhlásila súťaž o nájdenie najväčšej diery na ceste v regióne Nitra.

 www.lsi.sk

Počkám si na slávnostné vyhlásenie výsledkov, na ktorej ceste sa nájde tá najväčšie diera. Možno by bolo zaujímavé zistiť štatistiku, koľko automobilov bolo poškodených na tej ktorej jame a tiež koľko životov pri tom vyhaslo.

Keď pri jazde autom a „nájdení“ akejkoľvek diery na ceste začnete nadávať na cestárov, treba si uvedomiť, kto za to môže. Každá cesta má svojho vlastníka, ktorý sa musí o ňu postarať. Diaľnice a rýchlostné komunikácie má na starosti Národná diaľničná spoločnosť, cesty I. triedy Slovenská správa ciest, cesty II. a III. triedy jednotlivé samosprávne kraje a miestne komunikácie majú na starosti mestá a obce.

V Nitrianskom samosprávnom kraji pôsobí 5 akciových spoločností Regionálnej správy a údržby ciest, ktoré organizačne spadajú pod samosprávny kraj. Sídlo majú v Nitre, Nových Zámkoch, Komárne, Leviciach a Topoľčanoch. V ich kompetencii je starostlivosť o dopravnú infraštuktúru (cesty II. a III. triedy). V minulom roku mali tieto organizácie rozpočet vo výške 345,671 mil. Sk a na tento rok žiadali čiastku 511,766 mil. Sk. Všetci vodiči i cestujúci sa určite zhodnú na tom, že cesty nielen v Nitrianskom kraji potrebujú rozsiahle opravy, aby bolo cestovanie bezpečnejšie a tak čiastka 511,766 mil. Sk je plne oprávnená ale navrhovaný rozpočet na rok 2006 je 308,222 mil. Sk plus 29,778 mil. Sk na havarijné stavy. Keď si to spočítame, odrátame a porovnáme, tak podľa návrhu rozpočtu regionálne správy ciest dostanú o 7,617 mil. Sk menej ako minulý rok a o 173,766 mil. Sk menej ako žiadali.

Aj poslanci nitrianskeho samosprávneho kraja jazdia na autách, preto je pre mňa záhadou, prečo sa nestarajú v dostatočnej miere na zabezpečenie bezpečnosti cestnej premávky. Sami na to majú silné páky, veď určujú rozpočet regionálnych správ ciest a tiež priority opráv. Alebo sa poslanci prepravujú na vrtuľníkoch?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?