Stavebná alchýmia

Autor: Peter Kňazeje | 26.2.2006 o 11:05 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  1119x

Ani nie tak dávno platilo, že počas zimy murári doma oddychovali a čakali na príchod jari, aby sa opäť mohli vrátiť na stavby. Veď kto by staval, keď mrzne? Príroda má svoj cyklus jar-leto-jeseň-zima, len ľudia sa ju snažia oklamať a prispôsobiť svojim potrebám.

 www.region-turiec.sk

Základná stavebná hmota- malta je zložená z plniva (piesok), spojiva (vápno) a vody. Poznali to už v dávnej minulosti, len terajšia doba priniesla novinky. Investori sa snažia využiť všetky možnosti, aby zarobili čo najviac peňazí. Súčasťou toho systému je aj rýchle stavanie so znižovaním nákladov. Tento šprint za peniazmi prinútil stavebné firmy k využívaniu výdobytkov výskumu a z tradičného stavebníctva sa stala alchýmia.

Hlavne v Bratislave ste si mohli všimnúť stavebný ruch bez ohľadu na mrazivé počasie. Pri bežných postupoch by sa s murovaním a betónovaním počkalo na teploty nad nulou. Používa sa voda a už na základných školách učia, že voda zamŕza pri teplote nula stupňov Celzia. Použitím stavebnej chémie sa dá betónovať aj cez zimu. Do maltových a betónových zmesí sa pridávajú rôzne prísady- urýchľovače tuhnutia a tvrdnutia, prísady umožňujúce betónovať počas mrazu (internetové stránky stavebných firiem uvádzajúce napr. bezchlórové superplastifikátori, ktoré umožňujú betónovať do mínus 15 stupňov C).

Zdá sa mi to zvrátené. Prečo sa investori a stavbári snažia honbou za peniazmi oklamať prírodu?


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Autor Gorily Holúbek: Flašíka viem vysvetliť, polícia sa mi neozvala

Kvalita nahrávky je podobná originálu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Johnson prekvapil a dohodol sa s EÚ na odchode

V sobotu zasadne britský parlament

Komentár šéfredaktorky

Čo nám Gorila hovorí o Ficovi a Haščákovi

Gorila ponúkla jasnú predstavu, ako si interpretujú fungovanie štátu.


Už ste čítali?