Akcionári UniCredit, dajte si pozor na svoje akcie

Autor: Peter Kňazeje | 1.12.2013 o 10:35 | Karma článku: 7,80 | Prečítané:  794x

K dnešnému dňu zaniká slovenská UniCredit Bank Slovakia, a.s. Je to z dôvodu zlúčenia s českou UniCredit Bank Czech Republic, a.s. Praha. Zlúčenie presadil majoritný akcionár oboch bánk, ktorým je rakúska UniCredit Bank Austria AG. Pre doterajších akcionárov to predstavuje aj povinnosti, aby neprišli o svoje akcie.

Akcionári majú akcie doteraz evidované v slovenskom centrálnom depozitári cenných papierov (CDCP SR). Tieto sa im v najbližších dňoch odpíšu z majetkového účtu. Namiesto starých slovenských akcií, doterajší akcionári majú dostať nové české akcie UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Má to jeden háčik, akcionári musia mať majetkový účet v českom centrálnom depozitári cenných papierov (CDCP CZ) a tento účet banke nahlásiť. Predstavenstvo slovenskej banky malo možnosť, aby nové akcie boli evidované na Slovensku ale to by museli aspoň trochu chcieť. Rozhodli sa, že to doterajším akcionárom skomplikujú a každý si bude musieť otvoriť účet v českom CDCP CZ. Zoznam členov českého CDCP nájdete tu.

Termíny určuje zmluva o zlúčení bánk. Účet v českom CDCP CZ musíte banke nahlásiť do 3 mesiacov od 1.12.2013.

Keď si akcionár účet v Čechách neotvorí (prípadne účet otvorí ale účet banke nenahlási), potom banka jeho akcie predá v dražbe a po odpočítaní nákladov na dražbu, mu výťažok vyplatí. Nikde nie je zaručené, koľko za akcie získa. Či to bude jedna koruna česká alebo tých korún bude viac. Žeby to skončilo „ako zvyčajne na Slovensku", vo výhradnom záujme majoritného akcionára? Budem to sledovať a po dražbe napíšem výsledok.

Poznámka o konflikte záujmov: Autor článku je drobným akcionárom UniCredit Bank Slovakia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?