Eurofondové trestné činy

Autor: Peter Kňazeje | 12.8.2010 o 9:10 | (upravené 13.8.2010 o 11:31) Karma článku: 7,35 | Prečítané:  1297x

Myslím si, že nikto nepochybuje o tom, že k podvodom dochádza aj v prípade eurofondov. Nachádza sa tam obrovské množstvo peňazí a kde sú veľké peniaze, nájdu sa aj podvodníci. Preto som sa obrátil na políciu, aby som zistil štatistiku trestných činov.

 zdroj: www.wikipedia.org

Správa Ministerstva financií SR uvádza, že Slovenská republika k 31.7.2010 využila z eurofondov dokopy vyše 66 miliárd korún. Sú to peniaze, ktoré sa využili na projekty štátnej správy, samosprávy, mimovládnych organizácií aj podnikateľského sektora. Suma 66 miliárd korún je dostatočne veľký balík peňazí, aby tam boli podvody.

Žiadosť na Ministerstvo vnútra SR bola stručná a jasná:
„Žiadam Vás o poskytnutie prehľadu počtu trestných oznámení (za jednotlivé roky od roku 2004), prijatých v súvislosti s podozrením zo spáchania trestného činu podľa §225 trestného zákona.
Zároveň Vás žiadam o poskytnutie prehľadu počtu trestných oznámení (za jednotlivé roky od roku 2004), prijatých v súvislosti s podozrením zo spáchania trestného činu podľa §261, §262 a §263 trestného zákona."

Jednotlivé paragrafy hovoria nasledovné:
§225 - subvenčný podvod,
§261, §262 a §263 - poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev

Odpoveď Ministerstva vnútra SR bola, že uvedené štatistiky nespracovávajú, resp. ich odbor správy informačných systémov nemá k dispozícií. Zaskočili ma. Myslel som si, že polícia má presný prehľad podaných trestných oznámení a úroveň objasnenosti. Ako vyšetrovatelia dostávajú hodnotenie, keď nie na základe objasnenosti trestných oznámení? Iba za sedenie na stoličke?

Kde sú obrovské peniaze, tam sú aj podvody, o tom nepochybujem. Alebo sa mýlim a v prípade eurofondov nedochádza k trestným činom?

Dodatok (13.8.2010, 11:30): Diskutér "slony" ma po zverejnení článku upozornil, že Ministerstvo vnútra SR má na svojej webstránke štatistiku kriminality. Štatistika je od roku 2008 ale vždy je to viac ako ich odpoveď na žiadost podľa infozákona.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?