Kreatívne účtovníctvo

Autor: Peter Kňazeje | 26.9.2009 o 6:31 | Karma článku: 9,44 | Prečítané:  3679x

Účtovníctvo mám rád, sú v ňom pravidlá a keď sa správne použijú, dokážu nevídané veci. Dajú sa nájsť aj v účtovníctve skupiny J&T (kam patrí J&T BANKA, a.s. Praha).

 z internetu www.bvalic.com

Podľa metodiky Českej národnej banky dosiahol "regulovaný konsolidační celek" J&T za rok 2008 čistý zisk takmer 700 mil. Kč (presne to bolo 698,972tis Kč), pričom strata z finančnej a prevádzkovej činnosti bola takmer 2,7 miliardy Kč. Ako nakoniec dospeli k zisku? Jednoducho, využili to, čo im povoľuje zákon a metodika ČNB, no doteraz tú možnosť príliš nevyužívali. Do zisku si pripočítali viac ako 4,7 miliardy Kč z negatívneho goodwillu. Čo je goodwill? Patrí medzi dlhodobý nehmotný majetok. Podľa Radka Jakubského (www.daneaucetnictvi.com) goodwill "představuje kladný nebo záporný rozdíl mezi na jedné straně oceněním podniku nebo jeho části a na straně druhé souhrnem jeho individuálně přeceněných složek majetku sníženým o převzaté závazky". Napríklad ak kúpili dajakú spoločnosť za nižšiu cenu ako boli ocenené jej jednotlivé časti (zásoby, pohľadávky, obchodná značka a iné).

Medzi 30.6.2008 a 30.9.2008 sa hodnota pripočítania záporného goodwillu zvýšila o 4,791683 miliardy Kč (z 13,304 milióna Kč na 4,804987 miliardy Kč). Čo sa udialo v tom období? Pod „regulovaný konsolidační celek" J&T patrí i spoločnosť J&T Private Equity B.V., Amsterdam, Holandsko a práve v tom čase prebehol napríklad tento obchod:
J&T Private Equity B.V. od 2.6.2008 ovláda Czech Energy Holding, a.s. Praha, ktorú získala od Ing. Patrika Tkáča (český obchodný register uvádza dátum 17.9.2008 ale aj ten druhý dátum spadá do obdobia zvýšenia hodnoty pripočítaného záporného goodwillu).

Či už pripočítanie záporného goodwillu vo výške 4,7 miliardy Kč súvisí s Czech Energy Holding alebo nesúvisí, jednoduchou operáciou sa dostali do zisku takmer 700 mil. Kč. Bez tej operácie by vykazovali stratu okolo 4 miliardy Kč a to by pred verejnosťou mohlo vyzerať zle. Áno, účtovníctvo mám rád.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?