Rozdeľuj a panuj

Autor: Peter Kňazeje | 14.8.2009 o 15:20 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1320x

Táto veta platí aj na slovenskom ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Stačí zriadiť 2 organizácie, ktoré sídlia v rovnakej budove a majú rovnakú hlavnú činnosť. Keď sa úradníkov ministerstva opýtate, či plánujú zlúčiť predmetné organizácie, čím by sa zefektívnila činnosť, dostanete nekvalifikovanú odpoveď. Alebo je za tým iba to, že jednu organizáciu má pod palcom SMER a druhú HZDS? Podľa mňa áno, no ministerskí úradníci to nemôžu priznať, preto sa nezmyselne odvolávajú na nariadenie Európskej únie.

 www.zazzle.com

Chronológia emailov (dopracovať sa k odpovedi od ministerských úradníkov môže byť niekedy veľmi ťažké):

3.6.2009 zaslaný email hovorcovi ministerstva na adresu michal.stuska@employment.gov.sk
„V suvislosti s medializovanymi informaciami o spajani ministerstiev by som sa chcel opytat, ci sa s podobnym krokom uvazuje s organizaciami, ktore spadaju pod Ministerstvo prace, socialnych veci a rodiny SR. Konkretne mam na mysli 2 rozpoctove organizacie: Fond socialneho rozvoja a Socialna implementacna agentura. Obe organizacie sidlia v rovnakej budove, deli ich od seba zopar poschodi ale co je najdolezitejsie, maju rovnaku hlavnu cinnost: implementacia operacneho programu Zamestnanost a socialna inkluzia."

3.6.2009 prišla otázka z ministerstva od p. Mgr.Rodinovej z mediálneho odboru
„Vážený pán Knazeje,
prosím Vás, aké médium zastupujete, pretože my sme mediálny odbor MPSVR SR a v rámci svojej kompetencie komunikujeme len s novinármi. Iný režim totiž platí, ak sa pýta občan, organizácia a podobne v zmysle Zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov."

3.6.2009 som zaslal odpoveď p. Mgr.Rodinovej
„Dobry den,
nezastupujem ziadne medium ale je pravdepodobne, ze casom na predmetnu temu vznikne clanok pre moj blog http://knazeje.blog.sme.sk/"

3.6.2009 prišla odpoveď od p. Mgr.Rodinovej
„Nech sa páči, obráťte sa s Vašou žiadosťou na JUDr. Katarínu Šimkovú - katarina.simkova@employment.gov.sk"

3.6.2009 som sa obrátil na p. JUDr.Šimkovú

4.6.2009 prišla odpoveď od p. Ing.Zongorovej, generálnej riaditeľky kancelárie ministerky
„Vazeny pan Knazeje,
Vase podanie sme zaregistrovali pod poradovym cislom 285/2009-II/1 inf.a postúpili sme ho na základe vecnej príslušnosti na vybavenie sekcii riadenia ESF. Nakoľko sa nejedná o poskytnutie informácie podľa zákona c. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informaciam , ale o vypracovanie stanoviska, bude Vasa ziadost vybavena ako bezne podanie.
Odpoved Vam odosle uvedena sekcia."

15.6.2009 prišla odpoveď od p. PhDr.Chudíka, sekcia riadenia ESF
„Obidve inštitúcie zriadilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ako Sprostredkovateľské orgány pod Riadiacim orgánom pre Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia po dohode s EK. Inštitúcie majú svoju pôsobnosť zakotvenú priamo v operačnom programe. Dve implementačné agentúry boli založené preto, aby bolo možné realizovať Operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia so zabezpečením transparentnosti v implementácii a sociálnu inklúziu oddelila od podpory rastu zamestnanosti. Súčasne z Nariadení ES vyplýva povinnosť oddeliť finančné prostriedky Cieľa 1 Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť a Cieľa 2 Konvergencia. Ďalším dôvodom je administratívna náročnosť implementácie OP ZaSI, z dôvodu veľkého počtu malých projektov s nižšími výdavkami na projekt."

16.6.2009 som zaslať ďalšiu otázku p. PhDr.Chudíkovi
„V stanovisku uvadzate "Sucasne z Nariadeni ES vyplyva povinnost oddelit financne prostriedky Ciela 1 Regionalna konkurencieschopnost a zamestnanost a Ciela 2 Konvergencia". Mohli by ste prosim presne identifikovat, na ktore nariadenia ES sa odvolavate."

19.6.2009 prišla odpoveď od p. PhDr.Chudíka
„v stanovisku Ministerstva prace, socialnych veci a rodiny SR, ktore sa tykalo zlucovania organizaci MPSVR SR, sme sa odvolavali na nariadenie Cl. 19, Cl. 20 a Cl. 22 Nariadenia ES c. 1083/2006 o vseobecnych ustanoveniach fondov."

Čo sa píše v predmetných ustanoveniach Nariadenia ES č.1083/2006?
Článok 19 Zdroje na cieľ Konvergencia
Článok 20 Zdroje na cieľ Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť
Článok 22 Neprevoditeľnosť zdrojov
„Celkové prostriedky, ktoré členský štát pridelí na každý z cieľov fondov a ich zložky, nemožno prevádzať medzi cieľmi a ich zložkami.
Odchylne od prvého pododseku každý členský štát v rámci cieľa Európska územná spolupráca môže previesť až 15 % pridelených finančných prostriedkov z jednej zložky uvedenej v článku 21 ods. 1 písm. a) a b) do druhej."

Ako sú definované jednotlivé ciele? (zdroj www.strukturalnefondy.sk)
Cieľ Konvergencia (Objective „Convergence")
- sústredí sa na regióny NUTS 2, ktorých hrubý domáci produkt na obyvateľa v parite kúpnej sily (HDP/obyv. v PKS), vypočítaný na základe údajov Spoločenstva za obdobie 2000-2002 nedosiahne 75 % priemeru rozšírenej EÚ za rovnaké refernčné obdobie - čo je v prípade SR celé jej územie s výnimkou bratislavského kraja.

Cieľ Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť (Objective „Regional competitivness and employment")
- oblasti oprávnené na financovanie zo štrukturálnych fondov v rámci cieľa, sú tie oblasti, na ktoré sa nevzťahuje cieľ Konvergencia (článok 6 všeobecného nariadenia) - čo je v prípade Slovenska bratislavský kraj.

Keby úradníci na ministerstve práce vedeli čítať a čítanému by aj porozumeli, zbadali by, že nariadenie ES č.1083/2006 nezakazuje, aby jedna organizácia bola Sprostredkovateľským orgánom pod riadiacim orgánom pre Cieľ Konvergencia aj Cieľ Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť.

Príkladom je Ministerstvo školstva SR, ktoré zriadilo Agentúru Ministerstva školstva SR pre štrukturálne fondy EÚ (www.asfeu.sk), ktorá je Sprostredkovateľským orgánom pod riadiacim orgánom pre Operačný program Vzdelávanie aj Operačný program Výskum a vývoj, pričom projekty sa realizujú v Cieli Konvergencia i Cieli Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť.
Webstránka agentúry uvádza:
„V rámci celkovej finančnej alokácie pre Slovenskú republiku na roky 2007 - 2013 je pre operačný program Vzdelávanie alokovaných 600 000 000 EUR pre Cieľ Konvergencia a 17 801 578 EUR pre Cieľ Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť.
Finančná alokácia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) pre Operačný program Výskum a vývoj na roky 2007-2013 predstavuje sumu 1,209 mld. eur. Finančná čiastka alokovaná pre cieľ Konvergencia predstavuje 883 000 000 EUR a pre cieľ Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť predstavuje 326 415 373 EUR."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?