Zo štátnych aktív sa stáva trhací kalendár

Autor: Peter Kňazeje | 27.6.2009 o 23:00 | Karma článku: 6,19 | Prečítané:  1473x

Zo štátnych finančných aktív majú opäť ubudnúť peňažné prostriedky, tentoraz to má byť 49.800.000 EUR (cca 1.500.000.000 Sk) na zvýšenie základného imania spoločnosti Nemocnica svätého Michala, a.s. Bratislava. Následne má akciová spoločnosť využiť financie na dostavbu a technologické vybavenie novej budovy, ktoré sú odhadované na 49.800.000 EUR (cca 1,5 mld. Sk), z toho 33.200.000 EUR (cca 1 mld. Sk) predstavujú náklady na dostavbu novej budovy a 16.600.000 EUR (cca 500 mil. Sk) náklady na technologicko - medicínske vybavenie novej budovy.

Svätý Michal archanjel z www.ilava.skSvätý Michal archanjel z www.ilava.skautorka článku na www.ilava.sk: Alenka Teicharová

Spoločnosť Nemocnica svätého Michala, a. s., Bratislava bola založená ku dňu 31. 12. 2008 v súlade s uznesením vlády Slovenskej republiky číslo 915/2008 zo dňa 10.12.2008 vkladom majetku príspevkovej organizácie Nemocnica s poliklinikou Ministerstva vnútra SR. Následne na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky číslo 916/2008 zo dňa 10.12. 2008 bolo schválené zlúčenie spoločnosti Nemocnica svätého Michala, a. s. so spoločnosťou Nemocnica Ministerstva obrany SR, a. s. Bratislava.

Argumentácia štátnych úradníkov má svoje čaro. Pri zlúčení argumentovali:
"Cieľom projektu zlúčenia Nemocnice svätého Michala, a. s. s Nemocnicou Ministerstva obrany SR, a. s. je riešenie aktuálnych problémov oboch zdravotníckych zariadení, najmä v oblasti personálnej, prevádzkovej, ekonomickej ako i materiálno - technickej tak, aby spĺňala všetky štandardy a požiadavky v súčasnosti kladené na zdravotnícke zariadenia s prihliadnutím na špecifiká poskytovania zdravotnej starostlivosti."

Prvú vec dosiahli, organizácie sa zlúčili ale zlúčená organizácia nemôže napĺňať požiadavky na efektivitu: "Výrazné zefektívnenie finančného hospodárenia Nemocnice svätého Michala, a. s., pri zabezpečovaní hlavného predmetu činnosti sa predpokladá až po uvedení dobudovanej Nemocnice svätého Michala, a. s., na Cintorínskej ulici 16 do prevádzky."

Materiál Ministerstva vnútra SR uvádza:
"Projekt zlúčenia predpokladal, že dostavba novej budovy v priestoroch areálu na Cintorínskej ulici, ako aj technologické vybavenie, mala byť financovaná z finančných prostriedkov získaných predajom časti nehnuteľného majetku Nemocnice svätého Michala, a. s. nachádzajúceho sa na ulici Fraňa Kráľa a areálu Nemocnice Ministerstva obrany SR, a. s.
V súčasnom období, keď v dôsledku ekonomickej a finančnej krízy dochádza k poklesu cien nehnuteľností, môže byť výnos z predaja uvedených nehnuteľností Nemocnice svätého Michala, a. s., ako aj Nemocnice Ministerstva obrany SR, a. s. nižší, ako sa predpokladalo. S predajom týchto nehnuteľností sa uvažuje v horizonte cca 2 rokov, kedy sa predpokladá dobrá situácia na trhu a zastabilizovanie cien nehnuteľností. Takýto postup v konečnom dôsledku bude z finančného hľadiska výhodnejší oproti pôvodnému projektu, v ktorom sa uvažovalo, že po predaji areálu Nemocnice Ministerstva obrany SR, a. s. by Nemocnica Ministerstva obrany SR, a. s. naďalej vykonávala svoju činnosť v pôvodných priestoroch až do dostavania novej budovy Nemocnice svätého Michala, a. s. čo by znížilo predajnú cenu nehnuteľnosti."

Keď sa zo štátnych finančných aktív má použiť 49.800.000 EUR (1.500.274.800 Sk), aby to na prvý pohľad nevyzeralo ako dar, treba dostatočne argumentovať. Aké argumenty použili ministerskí úradníci?
"Možno predpokladať, že po konsolidácii pomerov na trhu s nehnuteľnosťami v druhej polovici roka 2011 a dosiahnutom príjme z predaja nadbytočného nehnuteľného majetku, bude spoločnosť schopná vrátiť čiastku 49 800 000 EUR formou dividend (20 000 000 EUR), formou plnenia voči štátu pri znížení základného imania spoločnosti (25 000 000 EUR) už v roku 2011 a v roku 2012 formou „dodatočnej" dane z príjmov právnických osôb generovanej ziskom z predaja majetku (4 800 000 EUR)."

Žiaľ, sú to iba sny úradníkov, preto úradníci použili termín "možno predpokladať". Podľa mňa scenár bude nasledovný: akciová spoločnosť financie nevráti (bude argumentovať zložitou situáciou a neziskovosťou sociálneho zdravotníctva), Ministerstvo vnútra SR akcie spoločnosti vyhlási za prebytočný majetok a predá ich v "transparentnej" verejnej súťaži.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?