Zákon o spolkoch a hysterická reakcia

Autor: Peter Kňazeje | 3.1.2008 o 22:00 | Karma článku: 4,09 | Prečítané:  1582x

Ministerstvo vnútra SR pripravilo návrh zákona o spolkoch, ktorý dalo štandardným spôsobom na pripomienkové konanie. Ministerstvá dávajú každodenne materiály na pripomienkové konanie, no iba zopár z nich sa dostane takej publicity ako je tomu v prípade zákona o spolkoch. Prečo sa niektoré mimovládne organizácie apriori postavili proti tomu návrhu zákona a pripravili hromadnú pripomienku, aby ministerstvo vnútra stiahlo predmetný návrh zákona? Prečo nemali žiadne konštruktívne pripomienky, ktoré by poslali predkladateľovi zákona? Keď nemali žiadne konštruktívne pripomienky, tak som ako občan pripravil zopár pripomienok, ktoré by podľa mňa vylepšili návrh zákona. Pripomienky som zaslal na Ministerstvo vnútra SR ako občan SR.

 www.feltg.com

Pripomienka č.1
§3, ods. 4
pôvodné znenie:
Spolok môže vyvíjať činnosť len za účelom vzájomnej prospešnosti svojich členov. Spolok vedie zoznam svojich členov.

navrhované znenie:
Spolok môže vyvíjať činnosť len za účelom vzájomnej prospešnosti svojich členov alebo verejnosti. Spolok vedie zoznam svojich členov.

zdôvodnenie:
Spolky vyvíjajú svoju činnosť najmä za účelom prospešnosti verejnosti (ochrana prírody, prírodných a technických pamiatok a pod), preto je nutné predmetné ustanovenie rozšíriť o verejnosť.


Pripomienka č.2
§19, ods. 3, písm. g)
pôvodné znenie:
dotácie a iné príjmy zo štátneho rozpočtu podľa osobitných predpisov,

navrhované znenie:
dotácie a iné príjmy zo štátneho rozpočtu podľa osobitných predpisov alebo z verejných zdrojov, na ktoré sa vzťahujú osobitné predpisy,

zdôvodnenie:
Spolok môže na svoju činnosť získať finančné prostriedky nielen zo štátneho rozpočtu ale aj iných verejných zdrojov, na ktoré sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu (zákon o rozpočtových pravidlách 523/2004 Z.z.) ako sú napríklad rozpočty obcí a miest, samosprávnych krajov, rozpočet Európskej únie v rámci štrukturálnych fondov EÚ a podobne.


Pripomienka č.3
§19, ods. 8
pôvodné znenie:
Spolok je povinný viesť v osobitnej evidencii o prijatých podieloch zaplatenej dane celkovú sumu a počet daňovníkov, ktorí ich poukázali.

navrhované znenie:
Spolok je povinný viesť v osobitnej evidencii o prijatých podieloch zaplatenej dane celkovú sumu.

zdôvodnenie:
Údaj o počte daňovníkov, ktorí poukázali podiel zaplatenej dane nie je možné jednoznačne zistiť, lebo jednotlivé daňové úrady zasielajú podiel zaplatenej dane zvyčajne v jednej sume za viac daňovníkov a zároveň neoznamujú počet daňovníkov.


Pripomienka č.4
§20, ods. 2
pôvodné znenie:
Ak je spolok príjemcom prostriedkov podľa § 19 ods. 3 písm. g), h) alebo písmena i), účtovná závierka za účtovné obdobie musí byť overená audítorom určeným Slovenskou komorou audítorov žrebom zo zoznamu audítorov.

navrhované znenie:
Ak je spolok príjemcom prostriedkov podľa § 19 ods. 3 písm. g), h) alebo písmena i) a zároveň počas roka spolok získal z verejných zdrojov viac ako 1 000 000 slovenských korún, na ktoré sa vzťahujú osobitné predpisy, účtovná závierka za účtovné obdobie musí byť overená audítorom určeným Slovenskou komorou audítorov žrebom zo zoznamu audítorov.

zdôvodnenie:
Overovanie účtovnej závierky audítorom je správna a potrebná vec, no pre väčšinu spolkov bude mať neadekvátne finančné nároky vzhľadom na vyvíjanú činnosť. Niektoré spolky pracujú na základe dobrovoľníctva s minimálnym členským príspevkom, preto je potrebné doplniť predmetné ustanovenie o minimálnu čiastku, od ktorej by bolo nutné overovať účtovnú závierku audítorom. Navrhovaná minimálna čiastka (1.000.000,-Sk za rok zo zdrojov, na ktoré sa vzťahuje zákon o rozpočtových pravidlách) je adekvátna vzhľadom na finančnú náročnosť dávať overovať účtovnú závierku audítorom.


Pripomienka č.5
§21, ods. 4
pôvodné znenie:
Spolok je povinný zaslať ministerstvu najneskôr do 31. mája výročnú správu a správu audítora o výročnej správe, ak sa vyžaduje podľa § 20 ods.2. Spolok, ktorý nezašle ministerstvu výročnú správu alebo zašle výročnú správu bez správy audítora, hoci sa vyžaduje podľa § 20 ods.2 zrušuje s likvidáciou a v registri spolkov sa ako likvidátor zapíše štatutárny orgán spolku alebo prvý z členov štatutárneho orgánu zapísaný v registri spolkov.

navrhované znenie:
Spolok je povinný zaslať ministerstvu najneskôr do 31. mája výročnú správu a správu audítora o výročnej správe, ak sa vyžaduje podľa § 20 ods.2. Spolok, ktorý nezašle ministerstvu výročnú správu alebo zašle výročnú správu bez správy audítora, hoci sa vyžaduje podľa § 20 ods.2, sa spolku udeľuje pokuta 10 000 slovenských korún, ktorá je splatná do 30 dní. V prípade nedoručenia výročnej správy do 30 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o pokute v súvislosti s nedoručením výročnej správy ministerstvu, sa spolok zrušuje s likvidáciou a v registri spolkov sa ako likvidátor zapíše štatutárny orgán spolku alebo prvý z členov štatutárneho orgánu zapísaný v registri spolkov.

zdôvodnenie:
Pôvodné ustanovenie je prísne (v prípade nedoručenia výročnej správy sa spolok zrušuje) a preto je nutné vytvoriť možnosť na opravu chyby. Pokuta 10.000,-Sk je adekvátna vzhľadom na formálny nedostatok v administratíve, pričom zostáva zachovaná povinnosť doručiť výročnú správu na ministerstvo. Až v prípade opakovaného nedoručenia výročnej správy je adekvátne a správne ustanovenie o zrušení spolku.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?